כך תמדדו את החדר בקלות לפני רכישת הפרקט

מצאתם את הפרקט שאתם אוהבים ורוצים, כעת, כל שנותר לכם לעשות לפני ההזמנה הוא למדוד את שטח הבית או החדרים אותם אתם רוצים לרצף בפרקט. בנוסף, יש למדוד את ההיקף על מנת לחשב לכמה מטר אורך פנל אתם זקוקים.

זה עלול להיות מאוד מתסכל להתקין רצפת פרקט ולגלות שחסרים רק כמה לוחות לסיום החיפוי ולכן חשוב להקדיש זמן למדידות מדויקות. מדידת השטח המיועד להתקנת הפרקט תקטין את העלויות ותמנע עיכובים מיותרים בעבודות ההתקנה ועל כן מומלץ להגיע מוכנים אל חנות הפרקטים, כשאתם יודעים מהו גודל השטח המיועד לחפוי ברצפת הפרקט במ"ר , מה אורך הפנלים הנדרש ומה גודל הפתחים הדרושים לספים.

מדידת גודל חדר לפרקט

 

יש לנו חדר- רוחב החדר 4 מטר, אורך החדר 3 מטר.  בנוסף, יש מסדרון ברוחב ואורך של מטר אחד בלבד. לחדר יש כניסת הול עם דלת ברוחב 80 ס"מ ופתח יציאה לשירותי הורים גם עם דלת ברוחב 80 ס"מ.

חישוב שטח חיפוי לוחות הפרקט:

לחישוב שטח הרצפה יש להכפיל את אורך החדר ברוחב החדר לקבלת השטח המיועד לחיפוי במ"ר.

שטח A

12 מ"ר = 4X3

שטח B

1 מ"ר = 1X1

סה"כ שטח החדר לחיפוי הוא 13 מ"ר.

הערה: למידה זו יש להוסיף 10% פחת על מנת להימנע מחוסרים ועיכוב עבודה. כל פינה או בנייה עם קירות מעוגלים או מיוחדים, מגדילים את הפחת של הפרקטים ומשנים את האורך הכולל של הפנלים.

חישוב אורך הפנלים: 

לחישוב הפנלים יש לחבר את כל אורכי הקירות בחדר ולהחסיר את המפתחים. נתחיל בפינה הימנית העליונה:

14.4 מטר אורך = ( 0.8+0.8) – (4+3+3+1+1+4).

הערה: גם בפנלים יש להוסיף 10% פחת.

ספי התפשטות למפתחים:
רשמו לפניכם את המפתחים בחדר, את אורכם ואת אופי הריצוף בחללים אילו משום שקיימים ספים ייעודים שונים לסוגי ריצוף שונים.

חשוב: ציינו מכשולים בחלל להתקנה אותם קשה או לא ניתן להזיז, כמו מזגנים נמוכים, ארונות קיר נישות וכו'.

 

לסיכום, בטרם רכישת פרקט, יש לחשב את שטח החדר/ים אותם רוצים לרצף ואת היקפם. זכרו שעדיף לנו להישאר עם כמה לוחות פרקט מיותרים, מאשר לגלות מאוחר מדי שחסרים לנו כמה לוחות לסיים את החפוי. מה גם, שמומלץ לשמור חבילה או שתיים במחסן למקרה ונזדקק להחליף כמה יחידות בעתיד.